Ćwiczenia

Ćwiczenia na mięśnie nóg w domu – jak je wykonać?

Ćwiczenia na mięśnie nóg w domu

Jeśli zależy ci na harmonijnym rozwoju ciała, w swoim planie musisz uwzględnić ćwiczenia na mięśnie nóg w domu. Silne uda i łydki pozwalają mierzyć się z większymi ciężarami, poprawiają też wytrzymałość wysiłkową. Sprawdź, jak nad nimi pracować!

Słabe nogi są zmorą wielu bywalców siłowni i klubów fitness. Choć w sylwetce większą uwagę zwraca się na górne części ciała, to coś przecież musi je dźwigać. Jeśli nie chcesz narażać się na poważne kontuzje, musisz zapewnić dolnym kończynom stabilny gorset ochronny. Podstawowe ćwiczenia na mięśnie nóg w domu możesz wykonywać po podstawowej rozgrzewce i rozciąganiu. Forma przygotowania do wysiłku zależy od tego, które partie masz zamiar trenować. Pamiętaj, że zwiększanie objętości włókien musi iść w parze z poprawą ich wytrzymałości.

Niektóre ćwiczenia na mięśnie nóg w domu wykonasz bez przyrządów

Różnego rodzaju przysiady to pozornie najprostsza część planu treningowego. Takie ćwiczenia w domu należą do kategorii wielostawowych – podczas ich wykonywania pracuje wiele mięśni jednocześnie. Istnieje wiele wariantów przysiadów, z różnie rozstawionymi stopami i odmienną pracą ramion. Więcej przykładów w artykułach z listy:

Jeśli chcesz wzmocnić łydki, skoncentruj się na wspięciach na palce. Możesz również spróbować unoszenia pięt w przysiadzie. Inne ćwiczenia na mięśnie nóg w domu, które nie wymagają żadnych dodatkowych akcesoriów, to m.in.:

  • pajacyki i wyskoki;
  • różnego rodzaju skipy (A, B, C i D);
  • bieg w miejscu.

Sprzęt do bardziej wymagających ćwiczeń na mięśnie nóg w domu

Ćwiczenia na mięśnie nóg w domu sprzęt

Trening aerobowy (tlenowy) najlepiej sprawdza się w spalaniu tkanki tłuszczowej i modelowaniu smukłej sylwetki. Jeżeli twoim priorytetem jest kształtowanie siły fizycznej oraz wytrzymałości, postaw na dodatkowe obciążenie. Z hantlami, kettlem czy sztangą możesz wykonywać takie ćwiczenia na mięśnie nóg w domu, jak martwy ciąg, wykroki czy rozmaite przysiady. Odpowiednie akcesoria znajdziesz w sklepie Decathlon. Do treningu przydadzą ci się także:

  • odzież i buty fitness;
  • gumy oporowe, taśmy do ćwiczeń;
  • skakanki treningowe;
  • odżywki przed i w trakcie treningu.
Sprawdź!
Ćwiczenia na drugi podbródek. Jak zlikwidować podwójny podbródek? Kiedy można liczyć na efekt?

Podczas wykonywania ćwiczeń na mięśnie nóg w domu zadbaj o ich poprawność techniczną. Prawidłowy ruch pozwoli trenować właściwe partie ciała i nie obciąży nadmiernie kolan, kostek, bioder czy kręgosłupa. W przeciwnym wypadku zwiększasz ryzyko urazu. Poznaj również:


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *