Ćwiczenia

Ćwiczenia na otyłość brzuszną. Trening i dieta

Ćwiczenia na otyłość brzuszną

Otyłość brzuszna jest najczęściej konsekwencją prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Zbyt mała ilość ruchu, źle zbilansowana dieta skutkują nadprogramowymi kilogramami i tworzeniem się niechcianej oponki. Jak się jej pozbyć? Poznaj skuteczne ćwiczenia!

Jak zwalczyć otyłość brzuszną i poprawić sylwetkę? Najważniejsza jest zmiana stylu życia, modyfikacja diety oraz regularna aktywność fizyczna. Tylko wielotorowe działanie przyniesie oczekiwane rezultaty. Trzeba wziąć pod uwagę, że otyłość brzuszna często oznacza znacznie pogorszoną wydolność organizmu, dlatego treningi muszą być dostosowane do możliwości ćwiczącego. Skuteczne okażą się pływanie, jazda na rowerze, ale również szybkie spacery czy joga. 

Ćwiczenia na otyłość brzuszną – jakie wybrać?

Ćwiczenia na otyłość brzuszną spacer

Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy z brzucha, powinny wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie tej partii ciała. Trening można przeprowadzać każdego dnia w domu. Wystarczy ćwiczyć nożyce, rowerek oraz odwodzenie nóg. Tego rodzaju ćwiczenia przyspieszą spalanie tkanki tłuszczowej i pomogą wyrzeźbić sylwetkę. Przy otyłości brzusznej konieczny jest częstszy trening – ćwiczenia powinny być wykonywane przynajmniej 4 razy w tygodniu przez około godzinę. Oczywiście wlicza się tu każdy spacer, skorzystanie ze schodów zamiast windy czy przejażdżka rowerem.

Jakie zmiany należy wprowadzić?

Ćwiczenia na otyłość brzuszną jazda na rowerze

Najważniejsza jest zmiana trybu siedzącego na bardziej aktywny. Bardzo dobry rezultat można osiągnąć poprzez ćwiczenia aerobowe, podczas których zwiększa się aktywność mięśni. Ich celem jest nie tylko spalenie tłuszczu, ale również poprawa kondycji, zwiększenie wytrzymałości sercowo-naczyniowej, wzmocnienie mięśni. Zasadą wykonywania tego rodzaju ćwiczeń jest utrzymanie równego tempa przez około 30 minut. Każdy trening należy poprzedzić rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem mięśni. Do ćwiczeń aerobowych zalicza się m.in.:

 • jazdę na rowerze;
 • szybki marsz lub trucht;
 • pływanie;
 • aqua aerobic.
Sprawdź!
Martwy ciąg – jaka jest prawidłowa technika klasycznego ćwiczenia?

Pamiętaj, że istotna jest częstotliwość i regularność wykonywania ćwiczeń, a nie ich intensywność. Ruch wpłynie pozytywnie na całe twoje ciało, a także na samopoczucie. Poprawisz kondycję, wytrzymałość, wyrzeźbisz sylwetkę i zgubisz nadprogramowe kilogramy.

Ćwiczenia na otyłość brzuszną to nie wszystko

Ćwiczenia na otyłość brzuszną dieta

Jeśli twoim problemem są nadmierne kilogramy na brzuchu, musisz zacząć ćwiczyć oraz stosować dietę. Być może będzie to oznaczać sporo wyrzeczeń – musisz zrezygnować z fast foodów, słodyczy, słodkich i gazowanych napojów, alkoholu. Warto udać się do dietetyka i ustalić indywidualny sposób odżywiania. Dzięki konsultacji uzyskasz cenne informacje – po jakie produkty sięgnąć, które wyeliminować, jak przygotowywać posiłki i liczyć kalorie. 

Ćwiczenia na otyłość brzuszną wymagają przygotowań. Pamiętaj o wygodnym stroju i przydatnych akcesoriach. Do treningu przyda się m.in.:

 • mata gimnastyczna;
 • skakanka;
 • domowa bieżnia do biegania;
 • rowerek treningowy;
 • kijki do nordic walking.

Potrzebny sprzęt oraz ubiór znajdziesz w sklepach Decathlon. Dobrze przygotowany możesz zacząć trening, który pomoże ci uporać się z fałdkami na brzuchu.

Trening konkretnych partii ciała

Ćwiczenia na otyłość brzuszną plank

Ćwiczenia na otyłość brzuszną można również wykonywać na siłowni, wykorzystując maszyny, sztangi, wyciągi. Podczas treningu warto zadbać o poszczególne partie ciała:

 • na nogi – wykroki, zakroki, przysiady;
 • na plecy – przyciągania sztangielek, linek wyciągu;
 • na klatkę i barki – wyciskanie sztangielek;
 • na ramiona – wyprosty ramion ze sztangielkami lub wyciągami;
 • na brzuch – deski, zgięcia brzucha.

Pamiętaj, aby rodzaj treningu dostosować do swoich możliwości i stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń.

Ćwiczenia na otyłość brzuszną – co jeszcze warto wiedzieć?

Ćwiczenia na otyłość brzuszną przyniosą rezultaty, jeśli będą wykonywane systematycznie. Nawet jeżeli wprowadzisz dietę, nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów, gdy zrezygnujesz z aktywności fizycznej. Połączenie diety z ćwiczeniami to najlepszy sposób na wymodelowanie sylwetki. 

Sprawdź!
Trening obwodowy na redukcję tkanki tłuszczowej. Na czym polega i jak wykonywać?

Jeśli szukasz więcej porad na temat poprawy kondycji i zrzucenia zbędnych kilogramów, zajrzyj do innych artykułów:

Zmiana nawyków i regularność to podstawa, by pozbyć się otyłości. Zacznij się ruszać, a efekty zauważysz naprawdę szybko. Poprawisz wydolność i wyrzeźbisz sylwetkę.


Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *