Rozgrzewka

Rozgrzewka ogólnorozwojowa przed treningiem – przykładowy zestaw ćwiczeń w rozgrzewce ogólnorozwojowej!

rozgrzewka ogólnorozwojowa

Rozgrzewka ogólnorozwojowa to obowiązkowy punkt przed każdym treningiem. Poznaj TOP 5 najlepszych ćwiczeń, które rozgrzeją mięśnie, poprawią koncentrację i dobrze przygotują Cię do podejmowania zarówno mniejszych, jak i większych, sportowych wyzwań.

Niezależnie od tego, czy skupiasz się na rozbudowie masy mięśniowej, czy zwiększeniu wydolności organizmu rozgrzewka jest kluczowa dla zachowania zdrowia i bezpiecznej pracy organizmu. Jak ją przeprowadzić umiejętnie, a przy tym nie popaść w rutynę? Sukces w pracy nad tym, jak wyglądasz i jak się czujesz każdego dnia, zależy od tego, w jaki sposób podejdziesz do aktywności fizycznej. Liczy się bowiem nie tylko zaangażowanie, sumienność, ale też odpowiednia forma ćwiczeń. Przyjęta strategia musi obejmować indywidualnie rozpisany harmonogram treningowy, w tym właściwe przygotowanie do niego.

Rozgrzewka ogólnorozwojowa – jak ćwiczyć bezpiecznie i efektywnie?

rozgrzewka ogólnorozwojowa jak ćwiczyć

Dobrze przygotowana rozgrzewka powinna zostać dostosowana do Twoich indywidualnych predyspozycji, rodzaju pracy, jaką zamierzasz później wykonywać oraz możliwości przestrzennych miejsca. Okazuje się, że tak naprawdę niewiele trzeba, aby zadbać o dobre przygotowanie organizmu. Wśród TOP 5 ćwiczeń ogólnorozwojowych znajdują się propozycje, które wykonasz bez użycia dodatkowych akcesoriów oraz sprzętu.

Każdy z prawidłowo skonstruowanych planów rozgrzewki opiera się na trzech podstawowych zasadach: równowagi, stopniowania i szacunku dla własnych ograniczeń. Przygotowanie ciała do ruchu nie może bowiem opierać się na nieprzemyślanych wymachach, podskokach, nieskoordynowanych, szybkich działaniach. To prosta recepta na uraz lub kontuzję.

Sprawdź!
Co to jest trening aerobowy? Najważniejsze zasady i przykładowe ćwiczenia

Kluczem są tu ćwiczenia o niewielkiej intensywności, optymalnym czasie trwania oraz schematycznych sekwencjach powtórzeń. Wówczas rzeczywiście przyczynią się one do:

  • pobudzenia układu nerwowego,
  • dotlenienia organizmu,
  • zwiększenia temperatury ciała,
  • przyspieszenia przemian metabolicznych,
  • podniesienia tętna,
  • zwiększenia elastyczności ścięgien i więzadeł oraz aktywizacji tych partii mięśni, które mają zapewnić niezbędną stabilizację podczas intensywnej pracy.

Pięcioetapowa rozgrzewka – solidny fundament każdego treningu

rozgrzewka ogólnorozwojowa solidny fundament każdego treningu

W czasie treningu właściwego (szczególnie siłowego) niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń w zaplanowanych sekwencjach równych powtórzeń. To sprawdzony sposób, aby krok po kroku coraz intensywniej pobudzić organizm do zwiększenia siły, wydolności i wytrzymałości. Bez odpowiedniej rozgrzewki, która stymuluje prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów, późniejszy trening może przysporzyć Ci więcej problemów niż korzyści. Nie o to przecież chodzi!

W zależności od tego, czy planujesz pracę siłową, ćwiczenia crossfit czy dłuższe, intensywne cardio dla odprężenia po ciężkim dniu, Twoja rozgrzewka powinna składać się z zadań ukierunkowanych na cel. Zawsze jednak warto wykonać tych 5 sprawdzonych ćwiczeń ogólnorozwojowych. Pozwolą Ci one nie tylko zachować dobrą kondycję i zdrowie, lecz także będą skutecznym wsparciem w budowaniu sylwetki marzeń.

TOP 1 – krótkie cardio na start

Za pierwszy, najważniejszy etap każdej rozgrzewki przed treningiem siłowym uznaje się dynamiczne ćwiczenia o niewielkiej intensywności. Nie chodzi tu o szybki bieg, który doprowadzi do spięcia nierozgrzanych mięśni i trudnej do uspokojenia zadyszki. Najlepszym ćwiczeniem jest spokojny trucht. Możesz wykonać go w terenie, parkową lub leśną aleją, ale też w domowym zaciszu. Bieg w miejscu z unoszeniem kolan lub wysokie, naprzemienne wykopy w chodzie to ciekawszy wariant tego prostego zadania. Możesz też sięgnąć po ćwiczenie niezmiennie popularne wśród dzieci, a mianowicie pajacyki. Ta humorystycznie nazwana aerobowa aktywność angażuje wiele grup mięśni jednocześnie. Rozgrzewa partie ramion, rąk, pleców, nóg i pośladków. Celem każdej z tych odmian krótkiego cardio jest przygotowanie ciała do ruchu poprzez usprawnienie przepływu krwi, dotlenienie mięśni, a także zwiększenie mobilności i uelastycznienie stawów.

Sprawdź!
Trening ABS – jakie efekty można osiągnąć? Sprawdź pomysły i dodaj je do planu treningowego!

TOP 2 – czas na rozluźnienie

Efektywne rozluźnienie po etapie cardio to chyba najmniej doceniane i najczęściej pomijane działanie w ramach rozgrzewki. Jednak prawidłowy schemat ćwiczeń powinien uwzględnić również ten punkt. Już na początku treningu rzadko pobudzane do intensywnej pracy partie mięśni lubią się spiąć, a tym samym ograniczyć ruchomość stawów. Poprawa mobilności poprzez np. rolowanie podwójną piłeczką lub wałkiem łydek, ud, przedramion czy pleców jest niezwykle istotna z punktu widzenia ograniczenia bolesności i urazów po zakończeniu treningu. Eliminacja mocnych spięć pozwoli Ci działać dalej w poczuciu większego komfortu.

TOP 3 – dynamiczne rozciąganie, krótkie przytrzymanie

rozgrzewka ogólnorozwojowa top3

Dobre rozciągnięcie określonych partii mięśni pozwala za zapewnienie sobie większego bezpieczeństwa podczas dalszych ćwiczeń siłowych, crossfit, intensywnego biegu lub innych form aktywności. Aby jednak rozgrzewka przyniosła uniwersalne efekty, popularną formę statycznego stretchingu warto zamienić na tryb dynamiczny. Spróbuj pilnować czasu – nie chodzi tu bowiem o długotrwałe utrzymanie pozycji rozciągnięcia danej partii ciała. Ważna jest za to równomierna stymulacja mięśni grup antagonistycznych. Top ćwiczeniem, które pozwoli Ci skupić się na dwóch biegunach jednocześnie jest glute bridge. Polega ono na wznoszeniu bioder w leżeniu tyłem. Można je wykonywać przy użyciu dodatkowych akcesoriów. Przydadzą Ci się np. gumy (na nogi) lub płaskie obciążniki (na brzuch). Alternatywą, która również zasługuje na miejsce w TOP 5, jest pewna pozycja z jogi: pies z głową w dół. Wykonywana naprzemiennie z psem z głową w górze umożliwi rozciągnięcie wszystkich najważniejszych mięśni.

TOP 4 – prosta postawa i stabilna sylwetka w jednym

Kolejna propozycja trafiła do TOP 5 nie przez przypadek. Zestaw ćwiczeń na poprawę funkcjonowania mięśni typu core to podstawa dla utrzymania prawidłowej postawy i silnej sylwetki. Stabilizacja na dużej piłce fitnessowej może być łatwa lub niezwykle wymagająca. Wszystko zależy od tego, jaką formę ćwiczenia wybierzesz. Wariant, który zaczyna się od podpory w klęku to zadanie dla początkujących. Oprzyj kolana na piłce. Następnie połóż na niej dłonie i lekko przetocz się w przód. Ważne, aby zachowana została równowaga. Utrzymaj pozycję przez np. 30 sekund lub pełną minutę. Inny model tego ćwiczenia polega na położeniu się na plecach, oparciu nóg (na wysokości pięt) na dużej piłce i uniesieniu pośladków oraz kręgosłupa. Pamiętaj o zachowaniu linii prostej całej sylwetki. To tylko pozornie proste zadanie zauważalnie poprawia stabilizację i kontrolę nad ciałem.

Sprawdź!
Co jeść po treningu, aby były efekty?

TOP 5 – spacer ze skłonem lub wykrokiem na metę rozgrzewki

Ostatni etap prawidłowej rozgrzewki jest też wstępem do treningu właściwego. Dlatego w tym czasie możesz skupić się na ćwiczeniach określonego typu. W pracy siłowej warto skupić się na obwodzie, w którym głównym zadaniem jest unoszenie mniejszych ciężarów. Przed intensywnym biegiem możesz tę chwilę poświęcić na spacer z długimi wykrokami lub ścieżkę z podwójnym ćwiczeniem typu przysiad-wyskok. To również dobry moment na krążenie ramion w stabilnym truchcie. Praca całego ciała pozwoli Ci na uchronienie się przed kontuzją. Co więcej, pomoże w rozładowaniu zbędnych napięć przed treningiem – również psychicznych, które skutecznie utrudniają koncentrację, odpoczynek oraz późniejszą regenerację.

Plan doskonały – indywidualnie dopasowana rozgrzewka ogólnorozwojowa

rozgrzewka ogólnorozwojowa plan doskonały

Każdy dobry trening powinien rozpoczynać się indywidualnie opracowaną rozgrzewką. Oznacza to, że musi ona zostać dostosowana do Twoich możliwości i ograniczeń. Zwróć uwagę na sposób, w jaki kończysz ćwiczenia. Nagłe przerwanie intensywnej pracy i przejście do strefy saun lub bezpośrednio pod prysznic nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ciekawe ćwiczenia na rozgrzewkę, zwłaszcza statyczne rozciągające z elementami rozluźnienia (stretching) możesz spokojnie wykorzystać również na koniec pracy. W ten sposób Twoim zmęczonym mięśniom i stawom nie zabraknie należnego im wyciszenia. Zadbaj o to, aby naprawdę solidny trening zakończył się jeszcze lepszym odpoczynkiem. Powolne, statyczne rozluźnianie najsilniej obciążonych partii ciała to wstęp do efektywnej regeneracji i skuteczna recepta na szybszy powrót do formy po ciężkiej pracy.

Przykładowe zestawy ćwiczeń polecane przez znanych trenerów fitness z łatwością znajdziesz w sieci. Pamiętaj, aby korzystać tylko ze sprawdzonych źródeł wiedzy treningowej. Dzięki nim zbudujesz idealną sylwetkę oraz zadbasz o to, co najcenniejsze – dobre zdrowie na co dzień. Sprawdź także, jak poprowadzić rozgrzewkę dla dzieci.

Sprawdź!
Rozgrzewka przed treningiem – zastosuj prawidłowy schemat ćwiczeń

Może Cię także zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *